Bugun...


RAZİYE SAĞLAM

facebook-paylas
Küçük Şehidim
Tarih: 24-10-2017 09:47:00 Güncelleme: 14-03-2020 18:27:00


Emir¸ kapının üst üste vurulmasıyla uyandı. Yorganı üzerinden atıp kalkmak üzereyken içeriden anasının ‘Kim o!’ diyen sesini duydu. Ortalık henüz aydınlanıyordu. ‘Kim ola ki bu saatte?’ diye söylenerek geldiğinde anası kapıyı açmıştı bile. Gelen teyze oğlu Yusuf’du.

 

Anası Gülsüm:
‘Hayrola Yusuf bu saatte?’ diye merakla karışık bir endişeyle sordu. Ailesinden birçok kişi çeşitli cephelerde düşmanla savaştığından her an acı bir haber bekliyor gibiydi. Yusuf¸ teyzesinin elini öptükten sonra geçip oturdu. Emirler’in evi köye çok uzaktı. Bahçesindeki dutun¸ cevizin¸ elmanın tadına doyulmazdı.
Diğer köylüler gibi ekin ekmezler¸ arıcılık yaparlardı. Ballarının ünü tüm çevre köylere yayılmıştı. İki tane inekleri vardı. Dağlardaki taze otlardan beslendikleri için sütleri¸ tereyağı ve peynirleri çok lezzetli ve kokulu olurdu. Emir’le anası bunları kasabanın pazarında satarak geçinirlerdi. Ama şimdi savaş yılları olduğu için fakirlik çoktu ve satmaktan çok yakınlarını kaybetmiş köylülerine dağıtırlardı.
Emir:
- Hoş geldin teyze oğlu. Biraz soluklan da niye geldiğini söyle¸ dedi.
Yusuf:
- Seferberlik ilan edildi. Eli silah tutan erkekler bugünden itibaren yazılacak. İki gün sonra sevkiyat varmış. Sen dün köye inmediğin için duymadın.
Gülsüm¸ seferberlik sözünü duyunca birden içinin ‘Cızz’ ettiğini hissetti. Kocası ile gardaşını da 93 Harbi’nde kaybetmişti. Şimdi sıra Emir’de miydi? Bir gün gideceğini biliyordu ama bu kadar çabuk olacağını beklemiyordu. Emir henüz on yedisindeydi.
Emir:
- Bu durumda bize durmak yakışmaz diyerek kalktı. Onunla birlikte Yusuf da kalktı.
- Ben de gideyim artık. Sonra gelirsin¸ birlikte gider yazılırız.
- Tamam¸ yazılırız. Ama önce birlikte bir güzel yemek yiyelim.
Çocukların kalkmasıyla daldığı düşüncelerden sıyrılan Gülsüm¸ ‘Emir haklı. Önce ekmeğinizi yeyin¸ sonra beraber gidersiniz¸’ dedi.
Emir abdestini almak için dışarı çıktı. Kendini bildi bileli namazını kılardı. Dışarıda hava buz gibiydi. Mevsim bahardı ama buralarda sabahları çok soğuk olurdu. Emir soğuk suyu yüzüne çarptıkça daha bir kendine gelip durumu iyice kavramaya başladı. Anası burada yalnız kalacaktı ama vatan her şeyden önce gelirdi. Zaten son zamanlarda anasıyla sık sık bu konuyu konuşur¸ ‘Yakında ben de gideceğim¸’ derdi. Anası da ‘Sen daha çok küçüksün¸ Emirim¸’ diye lafı değiştirirdi.
İçeri girdiğinde sofra kurulmuştu. Kaynamış taze sütün kokusuyla birden acıktığını hissetti. Sofrada taze peynir¸ bal¸ tereyağı¸ yuha ekmek vardı. Başlamak için onu bekliyorlardı. Emir¸ ‘Haydi¸ buyur gardaş¸’ diyerek ekmeğin yarısını bölüp içine taze yağ ile peyniri dürmeye başladı. Gülsüm üzüldüğünü belli etmek istemiyordu ama lokmalar boğazına diziliyordu. Gözünün önüne¸ hep o gün geliyordu. Köyün muhtarının evlerine kadar gelip aynı cephede savaşan kocası ile gardaşının şehit olduğu haberini verdiği gün. Bundan sonra da böyle bir habere yine hazırlıklı olmalıydı. Hem çok üzülüyor¸ hem bu üzüntüsünden utanıyordu. Oğlu her Türk evladı gibi vatanını savunmaya gidiyordu. Düşman temiz yurt toprağını çiğnerken elbette rahat evinde oturamazdı. Onu küçük yaşlardan beri hep bunun için hazırlamamış mıydı?

Emir ile Yusuf köyün diğer gençleriyle beraber adlarını yazdırdılar. Hepsinde garip bir heyecanla birlikte bir mahzunluk da vardı. Yarın öğlende kasabada toplanıp oradan vilayete götürülecek¸ sonra Çanakkale’ye sevk edileceklerdi.
Emir o akşam eve gelince daha bir büyümüş geldi Gülsüm’e. Gözleri dolu dolu oğluna bakıp bağrına bastı. İçinden ‘Küçük askerim¸ küçük şehidim¸’ diye söyleniyordu.
Emir¸ ‘Ağlıyor musun yoksa ana?’ diye sorunca alelacele gözlerini silip ‘Sen bana bakma¸ oğul. Bilirsin gözümün yaşını hiç tutamam¸’ dedi.
Ertesi günü ana oğul beraberce son kahvaltılarını yaptılar. Gülsüm¸ oğluna suyu hazırladı. Emir¸ evden çıkmadan yıkanıp boy abdesti aldı. O sırada Gülsüm ona taze peynir ve yağdan düremeç hazırladı. Tahta bir küleğe de biraz bal koydu.
Evden çıktıklarında Emir¸ bu yaşına kadar bütün hayatının geçtiği evlerine son bir kez baktı. Babasıyla geçirdiği güzel günler geldi gözlerinin önüne. Onu kaybettiğinde¸ uzun süre yokluğuna alışamamış¸ geceleri ne çok ağlamıştı. Şimdi hepsi geride kalıyor¸ yeni bir hayata adım atıyordu. Onu birden büyüten¸ omuzlarına vatan savunması gibi şerefli ve bir o kadar da büyük bir görevi yükleyen yeni bir hayat.

Köye indiklerinde önce Abdülkerim Hoca’ya uğradılar. Abdülkerim Hoca köyde çok sevilen ve sayılan¸ ilim sahibi bir zattı. Köyde herkesin yardımına koşardı. Köylüler bir müşkülü olduğunda ya da önemli bir karar vereceklerinde mutlaka ona danışırlardı.
Şimdi Emir de gitmeden önce gelip elini öpmüş¸ helâllik diliyordu. Abdülkerim Hoca onu gözlerinden öptü ve:
- Varın gidin¸ yolunuz açık olsun. Emanetiniz Allah’a olsun şehit ya da gazi olun¸ yıllar sonra bile adınız hep hayırla anılacak. Ne mutlu size. Biz de dualarımızla hep yanınızda olacağız¸ İnşallah.
-
Vedalaşma çok acıklı oldu. Gururla karışık bir acıydı bu. Oğlunu¸ kocasını¸ gardaşını gönderenlerde sessiz gözyaşı¸ gidenlerde ise tarifi imkânsız bir heyecan vardı. Sanki köy meydanı hüzünlü bir bayramı yaşıyor gibiydi.
Gülsüm evine tek başına döndüğünde daha bir yalnız hissetti kendini. Akşamüzeri inceden bir yağmur yağmaya başladı. Gülsüm¸ ‘Emirim ne çok severdi bu yağmuru..’ diyerek kapının önüne çıktı ve gözyaşını yağmura katıp uzun uzun ağladı.
-
6 ay sonra
O gün Gülsüm’ün bayramı gibiydi. Oğlu gittiğinden beri ilk kez mektubunu alıyordu. Emir¸ iyi olduğunu ama buradan haber yollamasının çok zor olduğunu¸ kendine iyi bakmasını söylüyordu. Mektubu uzun uzun kokladı. Sanki oğlunu görmüş gibi mutlu olmuştu. Her akşam¸ oğluyla konuşur gibi mektuba bakıyor¸ koklayıp göğsüne bastırıyordu. Onu çok özlemişti¸ hiç değilse rüyasında görmek için dua ediyordu.
Nihayet bir sabah¸ namazdan sonra seccadede oturduğu yerde gözü daldı. Düşünde Emir’i görüyordu. Emir gülümseyerek anasının elini öptü. Anası da onu bağrına basacakken birden silkinerek uyandı. Kapı vuruluyordu. Bir an rüya mı¸ gerçek mi olduğunu hatırlamaya çalışırken kapı bir daha vuruldu. ‘Hayırdır¸ İnşallah¸’ diyerek seccadeden kalktı. Uyku sersemliğiyle sendeleyerek yürüyüp kapıyı açtı. Gelen bacısı Zehra ile kocasıydı. Zehra¸ ‘Başımız sağ olsun¸ Abla¸’ diyerek sarıldı. Ağlıyordu. Gülsüm bir an dizlerinin bağının çözüldüğünü hissetti. Olduğu yere çökerek başını iki elinin arasına aldı. Gözlerinin önünde biraz önce düşünde gördüğü haliyle Emir olduğu hâlde ‘Vatan sağ olsun! Küçük şehidim babasına kavuştu¸’ dedi.

www.somuncubaba.net

 

****************************************************

Suriye devrimini boğmak için oluşturulan DEAŞ'ın 'görev süresi'nin sonuna geliniyor. Hatta Körfez ülkeleri turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, ilk durağı olan Suudi Arabistan'da, Irak'ta DEAŞ ile mücadelenin sonuna gelindiğini ilan etti. Ardından buna dayanarak, İranlı savaşçılar başta olmak üzere tüm yabancı savaşçıların Irak'ı terk etmesi gerektiğini belirtti.


Tillerson, İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyonlarından sorumlu Kudüs Güçleri'nin komutanı Kasım Süleymani'nin adamlarıyla birlikte Irak'ı öylece terk edeceğini düşünmüyor olsa gerek. O yüzden Kerkük'e müdahaleden sadece dört gün sonra, Abadi'nin apar topar bir Körfez turuna çıkmasına tesadüf diyemeyiz.


Abadi, Kerkük müdahalesi ardından kendisini ilk arayan liderlerden biri olan Kral Selman'ı ziyaret etmek üzere, 21 Ekim'de beraberindeki bakanlarla birlikte Riyad'a gitti. Burada Irak-Suudi Arabistan Koordinasyon Konseyi kuruldu ve ilk toplantısını yaptı. Ardından Mısır'a geçti ve Sisi'yle beraber sıcak mesajlar verdi. Oradan Ürdün'de Kral Abdullah ile buluştu ve Körfez'den Irak'ın egemenliğini pekiştirmiş biçimde döndü.


Bu arada Kerkük'e müdahale edilen günlere rastladığı için pek dikkatleri çekmedi ama 17 Ekim'de, Rakka'nın ilginç bir misafiri vardı. İlk kez Suudlu bir Bakan, ABD DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile beraber Rakka'ya geldi ve 'incelemelerde bulundu.' Bakan Tamer el-Şaban'ın gezisinin sebebi, Rakka'nın yeniden inşası olarak gösterilse de, Şaban'ın daha önce Irak Büyükelçiliği yapmış, resmi unvanı Körfezle İlişkilerden Sorumlu Bakan olması tek sebebin bu olmadığını düşünmek için kâfi. Bu ziyaretten bir ay öncesinde, 27 yıldır kapalı olan Irak-Suudi Arabistan sınır kapısının törenle açılmış olduğunu, McGurk'ün orada da Şaban'a eşlik ettiğini anımsatalım.


Referandum öncesi Barzani'ye yeşil ışık yakan Suudi Hanedanı'nın bu 180 derecelik dönüşünün arka planında Pentagon'un Irak ve Suriye'yi şekillendirmede Suudları aracı kılacağı, Sünni Araplar başta olmak üzere Iraklı Şii lider Mukteda es- Sadr üzerinde olduğu gibi 'ikna edici' rol oynamalarını sağlayacağı konuşuluyor. Üç gün sonra dev bir Öcalan posteriyle poz veren YPG'lilerle Suud Bakanı'nın bir araya gelişinin Türkiye'ye açık bir mesaj olduğunu da not etmek gerekir.


Analistlerimiz ve köşe yazarlarımızın Suriye'de özerk bir YPG devletinin kurulmasının imkânsızlığından kesin bir dille bahsetmelerinden ötürü bunları vurgulama gereği duydum. ABD'nin niyet ve ittifaklarını doğru okursak, bu projeye karşı durma imkânımız da o kadar fazla olur.Bu yazı 145 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 25 15 3 7 49 24 52 +25
2 Trabzonspor 24 14 3 7 55 26 49 +29
3 Galatasaray 25 14 4 7 44 20 49 +24
4 Sivasspor 25 14 4 7 47 28 49 +19
5 Beşiktaş 25 13 8 4 40 32 43 +8
6 Alanyaspor 25 11 7 7 43 25 40 +18
7 Fenerbahçe 25 11 7 7 46 33 40 +13
8 Göztepe 24 9 8 7 29 28 34 +1
9 Gaziantep FK 25 8 9 8 36 40 32 -4
10 Denizlispor 25 7 11 7 25 34 28 -9
11 Gençlerbirliği 24 7 11 6 32 42 27 -10
12 Antalyaspor 24 6 10 8 27 42 26 -15
13 Yeni Malatyaspor 24 6 11 7 36 35 25 +1
14 Çaykur Rizespor 24 7 13 4 25 40 25 -15
15 Konyaspor 25 4 10 11 20 33 23 -13
16 Kasımpaşa 25 6 14 5 36 50 23 -14
17 MKE Ankaragücü 25 4 13 8 21 44 20 -23
18 Kayserispor 25 4 14 7 26 61 19 -35
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 26 14 4 8 35 21 50 +14
2 BB Erzurumspor 26 13 6 7 29 19 46 +10
3 Adana Demirspor 26 11 6 9 49 31 42 +18
4 Bursaspor 26 13 7 6 39 33 42 +6
5 Akhisarspor 26 11 7 8 33 29 41 +4
6 Altay 26 10 7 9 32 27 39 +5
7 Fatih Karagümrük 26 10 7 9 35 31 39 +4
8 Ümraniyespor 26 11 9 6 38 36 39 +2
9 Keçiörengücü 26 8 8 10 20 20 34 0
10 Balıkesirspor 26 8 8 10 28 29 34 -1
11 Giresunspor 25 9 9 7 28 32 34 -4
12 Menemenspor 26 9 11 6 29 35 33 -6
13 İstanbulspor 25 7 7 11 36 30 32 +6
14 Altınordu 26 6 11 9 29 38 27 -9
15 Osmanlıspor FK 26 6 13 7 30 40 22 -10
16 Boluspor 26 3 11 12 21 34 21 -13
17 Adanaspor 26 3 13 10 24 39 19 -15
18 Eskişehirspor 26 7 15 4 30 41 16 -11
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 27 22 1 4 62 10 70 +52
2 Manisa FK 27 18 3 6 77 30 60 +47
3 Sancaktepe FK 27 16 7 4 50 21 52 +29
4 Hekimoğlu Trabzon 26 15 7 4 42 32 49 +10
5 İnegölspor 27 13 9 5 41 30 44 +11
6 Tarsus İdman Yurdu 27 14 12 1 44 37 43 +7
7 Afjet Afyonspor 27 12 11 4 44 30 40 +14
8 Pendikspor 27 11 10 6 39 38 39 +1
9 Sarıyer 27 10 10 7 33 33 37 0
10 Zonguldak Kömürspor 27 9 9 9 34 35 36 -1
11 Çorum FK 27 11 13 3 36 39 36 -3
12 Hacettepe Spor 27 11 14 2 37 47 35 -10
13 Kırklarelispor 26 8 10 8 24 38 32 -14
14 1922 Konyaspor 27 8 13 6 36 44 30 -8
15 Amed Sportif 27 7 13 7 28 44 28 -16
16 Başkent Akademi FK 26 7 15 4 32 41 25 -9
17 Gümüşhanespor 26 7 16 3 31 54 24 -23
18 Şanlıurfaspor 27 0 26 1 8 95 14 -87
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 26 16 4 6 49 23 54 +26
2 24Erzincanspor 27 14 4 9 46 21 51 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 27 13 6 8 39 27 47 +12
4 1928 Bucaspor 27 13 7 7 45 33 46 +12
5 Düzcespor 27 12 6 9 32 18 45 +14
6 Artvin Hopaspor 26 11 4 11 36 19 44 +17
7 Karaköprü Belediyespor 27 10 5 12 25 19 42 +6
8 Çatalcaspor 27 9 5 13 38 27 40 +11
9 Silivrispor 27 8 6 13 35 29 37 +6
10 Sultanbeyli Bld. 26 8 8 10 30 25 34 +5
11 Çankaya FK 27 9 11 7 32 35 34 -3
12 52 Orduspor FK 26 6 6 14 17 18 32 -1
13 Kızılcabölükspor 26 6 8 12 36 36 30 0
14 Yomraspor 26 7 10 9 25 30 30 -5
15 Şile Yıldızspor 27 6 10 11 23 28 29 -5
16 Erzin Spor Kulübü 27 6 11 10 27 33 28 -6
17 Tokatspor 27 1 22 4 15 64 7 -49
18 Manisaspor 27 1 23 3 16 81 0 -65
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/03/2020 Gençlerbirliği vs Antalyaspor
 11/03/2020 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
 13/03/2020 Kasımpaşa vs Göztepe
 13/03/2020 MKE Ankaragücü vs Çaykur Rizespor
 14/03/2020 Denizlispor vs Gençlerbirliği
 14/03/2020 Alanyaspor vs Gaziantep FK
 14/03/2020 Konyaspor vs Fenerbahçe
 15/03/2020 Kayserispor vs Yeni Malatyaspor
 15/03/2020 Trabzonspor vs Başakşehir FK
 15/03/2020 Trabzonspor - Başakşehir FK Trabzonspor ligdeki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 15/03/2020 Galatasaray - Beşiktaş Galatasaray ligdeki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Galatasaray yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/03/2020 Boluspor vs Adanaspor
 10/03/2020 Altay vs Hatayspor
 10/03/2020 BB Erzurumspor vs Fatih Karagümrük
 10/03/2020 Balıkesirspor vs Bursaspor
 11/03/2020 Ümraniyespor vs Menemenspor
 11/03/2020 Giresunspor vs Keçiörengücü
 11/03/2020 Adana Demirspor vs Akhisarspor
 11/03/2020 İstanbulspor vs Altınordu
 12/03/2020 Osmanlıspor FK vs Eskişehirspor
 11/03/2020 İstanbulspor - Altınordu Altınordu ligde deplasmandaki son 12 maçında hiç kazanamadı  İstanbulspor yenilmez
 12/03/2020 Osmanlıspor FK - Eskişehirspor Eskişehirspor ligdeki son 5 maçını kaybetti  Osmanlıspor FK kazanır
 14/03/2020 Fatih Karagümrük - Altay Altay ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Fatih Karagümrük yenilmez
 14/03/2020 Fatih Karagümrük - Altay Fatih Karagümrük ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Fatih Karagümrük yenilmez
 15/03/2020 Hatayspor - Ümraniyespor Ümraniyespor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Ümraniyespor yenilmez
 15/03/2020 Adanaspor - Keçiörengücü Adanaspor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Keçiörengücü yenilmez
 15/03/2020 Menemenspor - İstanbulspor İstanbulspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  İstanbulspor yenilmez
 15/03/2020 Akhisarspor - BB Erzurumspor BB Erzurumspor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Akhisarspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 14/03/2020 Ankara Demirspor vs Bayburt Özel İdare Spor
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor vs Eyüpspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor vs Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor vs Kastamonuspor
 15/03/2020 Van Spor vs Sakaryaspor
 15/03/2020 Bodrumspor vs Bandırmaspor
 15/03/2020 Ergene Velimeşe vs Tuzlaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor vs Niğde Anadolu FK
 18/03/2020 Van Spor vs Ergene Velimeşe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 11/03/2020 Kızılcabölükspor vs 52 Orduspor FK
 15/03/2020 Artvin Hopaspor vs Çankaya FK
 15/03/2020 Yomraspor vs Şile Yıldızspor
 15/03/2020 52 Orduspor FK vs Karaköprü Belediyespor
 15/03/2020 Çatalcaspor vs 24Erzincanspor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor vs Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor vs Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. vs Silivrispor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor - Erzin Spor Erzin Spor ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kazanamadı  Kızılcabölükspor yenilmez
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI