Bugun...
Hicret


Ramazan Keskin
ramazankeskin@hotmail.com
 
 
31 Ağustos 2019.Bugün, 1 Muharrem 1441. 1441.Yılına ulaşmış bulunuyoruz. Öncelikle bizi bugüne kavuşturan Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun.

Muhterem kardeşlerim, hepinizin hicretini tebrik eder ve hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim.

  Hicret: Müslümanların Allah’ın rızasını kazanmak için evinden, akrabalarından ve vatanından ayrılmasıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s) ve beraberindeki müminlerle birlikte Mekke-i Mükerreme’yi terk edip Medine-i Münevvereye yerleşmelerine Hicret denilir.

Hicret; İslam Devletine giden yolun başlangıcıdır. 

Hicret; Ferdin cemaate ve cemaatin de devlete dönüşmesidir.

 

Hicret; Kişinin inancını ve düşüncesini hiçbir baskıya uğramadan yaşayabilmesi ve ifade etmesi için yapılan bir eylemdir…

Hicret; İslami düşüncenin hayata özgürce yansımasıdır. 

Hicret; Kişinin inancına göre yaşamasıdır.

Hicret; Müslüman’ın günahtan kaçınması ve günahı terk etmesidir.

Müslümanlar kendi tarihlerini ve takvimini oluştururken hicreti esas almışlardır. Hz.Ömer (r.a) Müslümanların bu önemli tarihini hicretle başlatmıştır. Bugün hicretin 1441.Yılını idrak etmiş bulunuyoruz. 

Allah c.c. Kur’an-ı Kerimde bize şöyle haber vermektedir: ‘’ Muhacirlerden ve Ensardan İslam’a girmekte ilk öne geçenler ile bunlara güzelce tabi olanlara Allah onlardan razı olmuştur, Onlar da O’ndan razı olmuşlardır. (Allah onlar için şunu haber veriyor.) Onlara zemininde ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları Cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş budur.’’ Tevbe Suresi Ayet 100. 

Allah kendisine dua eden Mü’min kullarının dualarına şöyle icabet etmekte olduğunu bize haber vermektedir:

“Rableri onlara karşılık verdi: "Ben, sizden erkek ve kadın, hiçbir çalışanın işini zayi etmeyeceğim. Hep birbirinizdensiniz. Hicret edenler, yurtlarından çıkarılanlar, yolumda işkence edilenler, savaşanlar ve öldürülenlere... Elbette onların kötülüklerini örteceğim ve onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacağım. (Yaptıklarına), Allâh katından bir karşılık olarak (onlara bu ni'metleri vereceğim). Karşılıkların en güzeli Allâh katındadır." Ali İmran Suresi Ayet 195.

Bu hicri yılın size, bize ve bütün Müslümanlara hayırlara vesile olmasını Rabbimden dilerim. Nice hayırlı yıllara… 

Vesselam.
 Bu yazı 581 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

NÜFUSU 10 BİNDE FAZLA OLAN BELDE BELEDİYELERİ YENİDEN KURULSUN MU ?


YUKARI