Bugun...
Sağ Elin Verdiğini Sol El Bilmiyor.


Abdulvahap Kaygusuz
vahapkaygusuz@gmail.com
 
 

Aileden gelen bir Vahap Küçük geleneği var. Öncelikle bunu belirtmek isterim.

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük. Babasını adı da Vahap Küçük. Oğlu Vahap Küçük, torunu Vahap Küçük. Bu gelenek böylece sürüp gidecek gibi görünüyor.

Ben Vahap abinin hoşgörüsüne sığınarak, (Vahap Küçük’ün) yardımseverlikle ilgili birkaç özelliğinden bahsedeceğim.

Öncelikle bir hatıramdan bahsederek konuya başlamak istiyorum. 1974 senesi. Malatya İmam-Hatip öğrencisiyiz. Okuldaki öğrencilerin tamamına yakını dar gelirli aile çocuğu. Bir hayır sahibi Ceket ve pantolon yardımı yaptı. Herkes sevinçle verilen paketleri alarak evin yolunu tuttu. Ertesi sabah okul öğrenciler okula geldi. Bir askeri birliği andıran görüntü vardı. Siyah yeşil çizgili Ceket ve haki renk pantolonlu bir öğrenci grubu vardı.

Bir sonraki gün herkes eski kıyafetlerini giyerek okula geldi. Yardımda verilen elbiseleri bir daha giyen olmadı.

Buradan hareketle Vahap Abi tarafından yapılan yardıma değineceğim. Bu yardımdaki intizam ve hassasiyet Türkiye’ye örnek olacak mahiyette.

Öncelikle yardım sahipleri tespit edilirken okul öğretmenlerine bir form veriliyor. Bu form içerisinde Öğrencinin Adı-Soyadı, Sınıfı, Yaşı, cinsiyeti, bedeni, boyu gibi özel bilgileri forma yazılıyor. Bunlarla birlikte, Okul müstahdeminden, Öğretmenine, Okul müdürüne kadar herkesin bilgileri de bu forma yazılıyor.

Formlar LC Waikiki’nin 1000 kişinin çalıştığı yardım departmanına ulaştırılıyor. Departmanda çalışanlar ellerindeki listeyi hazırlayarak ambalajlıyor. Pakete konulan eşyaların üzerine kime verilecekse adres etiketi yapıştırılarak ilgilinin okuluna ulaştırılıyor.

Yardımlar özellikle basına duyurulmadan imtina edilerek öğretmenler tarafından öğrencilere veriliyor.

Öğretmen ve dağıtanların hakları geçmesin diye öğretmenlere ve dağıtanlara (şayet düzenlenen formda bilgileri var ise) giyisiler ulaştırılıyor.

Kimin ne aldığını kimse bilmiyor. Ertesi gün herkes cıvıl cıvıl okula geliyor.

Sağ elin verdiğini sol el bilmiyor.

Eğer örnek bir yardım modeli var ise işte budur.

Allah Kabul etsin Vahap abi.

Bir başka yardımdan bahsedeceğim. Küçük ailesi her zaman yardım yapar ama Ramazan ayında yapılan bir yardımdan bahsedeceğim.

Ramazan öncesi ilçede 8-9 civarında market var. Vahap Abi bunlara bir liste verir. Liste her markete standart olarak verilir. Örnek olarak 100’er tane paket istenir. Paketler içinde, Salça, Yağ, Şeker, Pirinç, Hububat gibi gıda maddeleri yer alır. Vahap Abi Fiyat listesi vermez. İhale yapmaz. Her marketten aynı miktarda mal alır. Ve istedikleri fiyattan ödemeyi peşin olarak yapar. Pazarlık etmez.

Sonra bu gıda malzemeleri görevliler tarafından köylere gönderilir. Muhtarlar nezaretinde gece paketler dar gelirlilerin kapısına bırakılır. Paketin kimden geldiğini kimse bilmez.

Dağıtım yaparken bu şudur, bu budur diye ayrım yapılmaz. Muhtarların gösterdiği evlerin kapısına bırakılır.

Sağ elin verdiğini sol el bilmiyor.

Son olarak da şahit olduğum bir başka enstantaneyi paylaşacağım.

Vahap abi ile karşılaştık. Gel hele adaş dedi. Buyur abi dedim. İşin yok ise seninle bir ilçeye gidelim dedi. (İsmi bizde mahfuz)

O zaman Belediye başkanı da değil.

Ankara’dan Ziraat Mühendisleri gelecekmiş. Aracını havaalanına göndererek onlara tahsis etmiş. Gelecek olanlar ise Gıda Tarım İlçe Müdürlüğüne gelecekler. (Belediye var, Kaymakamlık var)

Gidelim Abi dedim Gittik. İlçe meydanında bana “Sen buralarda oyalan, benim az işim var” diyerek benden ayrıldı.

Yaklaşık 1 saat sonra geldi. Yanında İlçenin mahalle muhtarları var. Gelen Allah hayrını kabul etsin diyor.

Kendisi söylemez. Bunu bildiğim için muhtarlara sordum.

‘Nedir bu yardım meselesi’ dedim.

Aldığım cevap ise şöyleydi. “İlçeye bir cami yaptırıyorduk. Cami tamamlandı ancak su yok. Şebeke suyu yetmiyor. Elimize makbuz alarak para toplamaya başladık. İlk olarak da Vahap Amca’ya gittik. Bize dediği şu oldu. Siz o makbuzu kapatın. Başka bir şey için yardım toplarsanız ona karışmam ama su için toplamayın. Gidin artezyenciyi bulun. Suyu çıkarsın. Su çıktığında yanıma gelin’ diye bize talimat verdi. Biz de suyu bulunca gidip haber verdik. Geldi ve artezyenin bütün parasını ödedi”

Ben gazeteciyim ya. Vahap abi konuyu haber yapmayayım diye benimle paylaşmamış.

Sağ elin verdiğini sol el bilmiyor.Bu yazı 1086 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

NÜFUSU 10 BİNDE FAZLA OLAN BELDE BELEDİYELERİ YENİDEN KURULSUN MU ?


YUKARI