Bugun...
MENEKŞE GÖZLÜ KADIN


Abdullah Ergün
abdullahergun@hotmail.com
 
 

Hayat ve yaşam hakkında bildiğimiz en temel bilgi İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler. Bunun son an ve son anın yaşandığı mekan aile, dostlar ve ilk günlerde yapılan sohbetlerde yaşam ve ölüm hakkında yapılan konuşmalar aslında insanların yaşam sürelerinde yaşadıklarının bir yüzleşmesi ve karşılaştırmalı anlatımlar gözleri farklı bir yöne çekiyor.

Günümüzde artık aile bireylerinin “gurbet ”konusunda oluşan mesafesinin ülkelerle olan bağlantıları ortaya kocaman sorunlar çıkartıyor.

Yıllar önce mesafenin uzunluğu bakımından İstanbul ile sınırlandırılan “özlem” ve “gurbet” artık farklı ülkelerin ve o ülkelerin beraberinde getirdiği sıkıntılarla konu farklı bir noktaya taşınmış durumda.

Doğan Haber Ajansının Paris muhabirliğini yapan Gülten Özbey ‘de bizler için gurbet kelimesinin en acı gerçeğini bizlere de hatırlattı.

İlkokul yıllarımda benim için dünyanın en anlamlı tatili olan Ergani’de bulunan demiryollarına ait lojmanda Gülten Özbey’in de aralarında olduğu akraba grubuyla hayatın ilerleyen yıllarda bana sağlayacağı yaşam felsefesinin doğruluğuna uzanan yılları unutmak mümkün değil.

Daha sonraki yıllarda değişen hayat şartları ve klasik aile yapısının çok uzağında yaşananlar karşısında artık hiçbir şey eskisi gibi olamadı.

Aile bağları ve komşuluk konularının bu kadar değişeceği ve farklı bir yöne kayacağını hiç aklımıza getirmemiştik.

Bazen arkadaş ortamlarında aile bağlarına ilişkin yaşanan sıkıntıların temelinde aslında nelerin yattığını kendileri de bilmiyor. Bilinen bir gerçek varsa oda bu konularda hiçbir şeyim eskisi gibi olmadığı,

Kerpiç evlerde bir arada olan aile fertleri kalabalığa rağmen huzur dolu yıllar yaşanmışken, günümüzde beton yığınları içinde çok geniş ve moderne evlerde huzur noktasında sıkıntılar yaşamalarının ana temasını aile bağları ve komşuluk ilişkilerinin yeterince olmamasından kaynaklandığı biliniyor.

Benimde Ergani’de yaşadığım aile ve akrabalık bağlarının bana sağladığı avantajın yüreğimde halen ilk günkü heyecanı yaşatmasından gurur duyuyorum.

Yıllar sonra Gülten Özbey’in Paris’te tek başına hayata veda etmesi belki de yaşanan bütün güzelliklerin acı bir finali olarak karşımız çıktı.

Doğan haber ajansının Paris temsilcisi olarak büyük başarılara imza atan Gülten Özbey’in Paris’in büyülü dünyasında Ergani’de “ TCDD lojmanlarında daha sonra Öğretmen Okulu, Malatya, Öğretmenlik yılları, sonrasında Paris ve kader yolcuğunun son dönemecinde tekrar ülkesine gelmesi…

Her insanın yaşam döngüsü içinde unutamadığı anlar ve kişiler olmuştur.

Yaşamın her evresinde ortaya çıkan tablo karşısında bu kişilerin kendilerinde bıraktığı anlar bir film şeridi gibi gözlerden geçiveriyor.

Bir nihavent şarkının notalarında gizlenen duygular gibi bir filmin mutlu sonla biten sahnesi gibi, Francis Lai’nin “romantizm” yüklü filmlere yaptığı film müzikleri gibi bir yaşam artık yaşanmıyor.

Menekşe gözlü kadın artık aramızda değil. İçine attığı sıkıntıların kendisinde yarattığı acıları sırlarıyla birlikte yoğurarak aramızdan ayrıldı.

Çocukluk yıllarıma ait güzel anılarımın özel kahramanlarından birisi olarak seni hiçbir zaman unutmayacağım. Bu yazı 457 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

NÜFUSU 10 BİNDE FAZLA OLAN BELDE BELEDİYELERİ YENİDEN KURULSUN MU ?


YUKARI